Czym jest mała architektura miejska?

Mała architektura miejsca to coś, na co przeciętny obywatel nie zwraca na co dzień szczególnej uwagi. W jej skład wchodzą wszystkie mniejsze elementy tworzące miejską infrastrukturę.

Mimo że nie zwracamy szczególnej uwagi na małą architekturę miejską, to ułatwia nam ona codzienne funkcjonowanie. Elementy ją tworzące towarzyszą nam na każdym kroku i warto umieć je rozpoznać. Wszystkie niewielkie obiekty, które należą do kultu religijnego, na przykład: przydrożne krzyże, figury i kapliczki są elementami tworzącymi miejską infrastrukturę. Są one mniej oczywiste niż części architektury ogrodowej czyli altanki, fontanny i rzeźby.

Ważną, lub nawet najważniejszą, częścią małej architektury miejskiej są obiekty użytkowe. Należą do nich wszystkie kosze na śmieci, stojaki na rowery, parkomaty, a także słupki i blokady parkingowe. Te ostatnie pełnią bardzo ważną funkcję i spełnia w przestrzeni miejskiej bardzo ważne zadania.

Ławki, fontanny, stojaki rowerowe czy betonowe kosze na śmieci ułatwiają codzienność, a także wpływają na komfort i jakość życia w mieście. Dzięki nim łatwiej utrzymać czystość lub zmienić środek transportu z samochodu na rower. Pozornie mało istotne elementy infrastruktury mogą poprawić jakość życia mieszkańców i pomóc w rozwoju ekologicznych praktyk.

Do czego służą słupki miejskie?

Mała architektura w przestrzeni miejskiej ma za zadanie ułatwiać jej mieszkańcom życie. Pełni ona jednak nie tylko funkcję użytkową, ale także wizualną i estetyczną. Dlatego tak ważne jest, by w projektach aranżacji infrastruktury miasta ująć te elementy w sposób, który będzie funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie.

Słupki drogowe, zapory czy też blokady, które mają ograniczać parkowanie w niedozwolonych strefach, a przede wszystkim mają zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Pełnią one funkcję informacyjną i jest to ich kluczowe zadanie. Jednak to, by harmonijnie współgrały z otoczeniem, jest równie ważne. Dlatego istotny jest ich design.

Słupki miejskie można zaobserwować wykonane z różnych materiałów, takich jak metal czy beton, ale różnią się one od siebie też kształtem. Ich wybór należy przede wszystkim do architekta, którego zadaniem jest zaaranżowanie ulic, chodników i parkingów w taki sposób, by były one jak najbardziej praktyczne, bezpieczne i miłe dla oka.

Nietrudno znaleźć ładne i praktyczne słupki miejskie z pro-city.pl, ale wybór nie jest wcale tak łatwy, jak mogłoby się na początku wydawać. Oferta producentów jest ogromna, dlatego wszystkie decyzje i wybory powinny być dokonywane według projektu architekta. To on decyduje o harmonijnym wyglądzie otaczającej nas przestrzeni, której nie powinno się zaburzać.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*