Kamerka samochodowa a karta pamięci – jaką kupić?
Karta pamięci jest absolutną podstawą każdego rejestratora jazdy. Jakość ultra HD, szerokokątny obiektyw czy diody podczerwieni są bezużyteczne, jeżeli utracimy cenne nagranie. Dlatego nie warto oszczędzać na karcie pamięci i trzeba uważać na wiele istotnych aspektów. Z poniższego artykułu dowiesz się jaką kartę pamięci najlepiej kupić i na co zwracać uwagę.
Żywotność kart pamięci jest ograniczona
Musisz uświadomić sobie, że karty pamięci nie należą do najtrwalszych i długowiecznych urządzeń. Prędzej czy później określona liczba cyklu zapisu zostanie przekroczona, wówczas karta ulegnie zablokowaniu i stanie się bezużyteczna. Na jej eksploatację ma wpływ wiele czynników i ciężko jest określić kiedy tak naprawdę się zużyje. Ten fakt nie jest pocieszający, ale systematycznie używając kart pamięci, można nauczyć się przewidywać mniej więcej, kiedy nastąpi tak zwana „śmierć” naszego urządzenia.
Najważniejsze parametry
Jeżeli chcesz, aby karta pamięci jak najdłużej służyła Twojej kamerze samochodowej, w pierwszej kolejności sprawdzaj technologię zapisu. Wyróżnia się trzy główne, które ułożone są od najdroższej do najtańszej:
- SLC (Single Level Cell) – najtrwalszy system zapisu. Jest przeznaczony do profesjonalnego zastosowania, dlatego raczej niedostępny będzie w zwykłym sklepie.
- MLC (Multi Level Cell) – średni poziom zaawansowania, trwałości i kosztów. Z reguły najczęściej wybierana do kamer samochodowych i monitoringu CCTV.
- TLC (Triple Level Cell) – najpopularniejsza, ale jednocześnie najmniej trwała technologia zapisu, posiadająca najniższą liczbę cyklów zapisu.
Równie ważnym parametrem jest tak zwana klasa karty pamięci, czyli wyznacznik „szybkości” odczytu i zapisu danych. Jeżeli kupujesz kartę do kamery samochodowej, należy wybrać co najmniej klasę 10/U1. Zapewni to przepływ zapisu danych na poziomie 5-10 MB/s.
Jaka pojemność karty będzie najlepsza do kamery samochodowej
Bardzo często zastanawiamy się, jaka będzie optymalna pamięć, dla naszego wideorejestratora. Jeżeli nie chcemy nadszarpnąć naszego budżetu, ale jednocześnie mieć pewność, że karta spełni swoje funkcje – wybierzmy pojemność 32GB. To pozwoli na zapis ok. 3-4 godzin materiału, w zależności od przepływowości danych (ilości danych zapisywanych przez urządzenie w konkretnej jednostce czasu).
Jeżeli jednak nie widzi Ci się regularne czyszczenie karty pamięci z plików, najrozsądniej będzie wybrać te, o pojemności 64GB a nawet 128GB. Zwłaszcza, jeżeli monitorujesz swój pojazd również podczas postoju. Posiadając rejestrator, który wykorzystuje kamery zarówno z przodu i z tyłu, 32GB to stanowczo za mało.
Źle dobrana karta jest głównym źródłem problemów z kamerą
Zapamiętaj, że w zależności od modelu karty pamięci, jaki i kamery samochodowej, mogą ze sobą różnie współpracować. Jeżeli nie doczytasz dokładnie jaką kartę obsługuje Twój wideorejestrator, ryzykujesz, że ani jedno, ani drugie urządzenie nie będzie spełniało swojej funkcji. Przeważnie, większość kamer obsługuje karty w standardzie MicroSD/Transflash. Ale może trafić się wyjątkowo wybredna kamera, która nie będzie w stanie współgrać z wybraną kartą, a w efekcie zacznie się ciąć, wieszać i sprawiać więcej problemu niż pożytku.
W związku z tym, pod żadnym pozorem nie inwestuj w nośnik pamięci od nieznanego producenta. Uważaj również na wszystkie kuszące promocje typu – 64GB za 50 zł na Allego czy Aliexpress. Ryzykujesz nie tylko wyrzuceniem pieniędzy w błoto ale również trwałym uszkodzeniem kamery samochodowej.
Kupuj rozsądnie
Pamiętaj, że karta pamięci to urządzenie, na którym nie warto oszczędzać. Prawidłowe działanie karty zapewni również prawidłowe działanie kamery samochodowej. Najlepiej zaopatrzyć się w nośnik pamięci w tym samym miejscu, w którym kupiłeś rejestrator jazdy. Na przykład, kupując kamerki do samochodu na stronie SmartCams.pl, możesz od razu zaopatrzyć się w polecane karty pamięci. Zyskasz tym samym pewność, że oba produkty będą ze sobą kompatybilne.
0
Komentarze