Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze kamery samochodowej?

Wielu kierowców nie wyobraża sobie życia bez kamery samochodowej. Pomaga ona zadbać o nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy, dostarcza dowodów w przypadkach kolizji, zawiera wiele przydatnych dodatków. Na rynku możemy znaleźć kamery w przedziałach cenowych od 100 PLN do 800 PLN. Wszystkie zawierają podstawowe opcje, jednak im droższa kamera, tym więcej opcji dodatkowych. Jak zdecydować, które są przydatne, a które nie?

Jakie funkcje w kamerze samochodowej są przydatne?

Jeżeli decydujemy się na zakup kamery, powinniśmy się zastanowić, do czego będziemy jej używać. Warto postawić na urządzenie, które posiada dodatkową kamerę do zamontowania na tylną szybę. Da nam to możliwość monitorowania nie tylko tego, co dzieje się przed maską samochodu, ale także wydarzeń rozgrywających się za nami.

Niektóre modele posiadają funkcję ostrzegania przed fotoradarami lub alarmują kierowcę, kiedy powinien odpocząć od jazdy. Istnieją także kamery samochodowe z GPS. Wbrew pozorom nie wszystkie funkcje są przydatne, niektóre stanowią tylko zbędny dodatek.

Jakie są najważniejsze funkcje kamery samochodowej?

Najważniejszym kryterium podczas wyboru wideorejestratora powinna być jakość obrazu. To w jakiej jakości nagrywamy obraz, wpłynie na to, czy w razie kolizji, będziemy mogli odczytać numery z tablic rejestracyjnych. Warto zwrócić uwagę na to, jak kamery zachowują się w skrajnych warunkach, np. podczas półmroku czy ostrym słońcu.

Wbrew powszechnej opinii, najwyższa rozdzielczość nie zawsze idzie w parze z najwyższą jakością obrazu. Wpływ na to mają również:

  • Liczba klatek na sekundę, która wpływa na płynność rejestrowanego obrazu;
  • Wartość przysłony, która wpływa na jakość obrazu nagrywanego nocą;
  • Im lepszy producent, tym większe szanse na dobrą jakość obrazu.
  • Pole widzenia, które gwarantuje szerszy kąt nagrywanych materiałów.

Równie istotny może okazać się rozmiar urządzenia oraz jego sposób mocowania w samochodzie. Niektóre modele mają w zestawie tylko przyssawkę, inne przytwierdza się na stałe. Najistotniejsze jest to, aby urządzenie nie ograniczało pola widzenia oraz nie przeszkadzało w kierowaniu pojazdem. Dużą popularnością cieszą się rozwiązania, które sprawiają, że kamera jest niewidoczna, np. nakładka na lusterko lub kamera samochodowa w ramce tablicy rejestracyjnej.

Jaką kamerę samochodową wybrać? – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą z długim stażem czy nie, kamera będzie świetnym dodatkiem do wyposażenia Twojego samochodu. Nie warto jednak przepłacać i decydować się na dodatki z których nie skorzystamy. Dzięki ilości modeli dostępnych na rynku, każdy odnajdzie taki, który zapewni mu maksymalny komfort jazdy.

Źródło zdjęć: freepik.com

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*