Jak działa wideorejestrator?

W ostatnim czasie całkiem sporo słyszy się o kamerach samochodowych, które z dnia na dzień stają się podstawowym wyposażeniem samochodów. Nie każdy jednak ma świadomość jak działa to urządzenie. Jeżeli rozważasz kupno i zastanawiasz się nad działaniem kamery samochodowej – przeczytaj poniższy wpis. Postaram się możliwie jak najprostszym językiem opisać, jak działa wideorejestrator i czy warto mieć go w wyposażeniu swojego samochodu.

Czy warto mieć wideorejestrator?

Wielu kierowców wciąż zastanawia się nad kupnem kamery samochodowej. Nie są do końca przekonani, czy rejestrator jazdy przyda im się w codziennych podróżach. Nic bardziej mylnego, ponieważ posiadacze kamery samochodowej już niejednokrotnie udowodnili, jak bardzo jest pomocna.

Jak działa wideorejestrator?

Wbrew pozorom wideorejestratory samochodowe  działają dokładnie tak, jak tradycyjne kamery. Rejestrują obraz, który przechodzi przez obiektyw i następnie pada na matrycę. Na matrycy dokonywana jest analiza pikseli, które następnie są przesyłane do mikroprocesora. Procesor zamienia je w ciągi impulsów, które są już gotowe do zapisu, a potem kieruje je do pamięci Twojej kamery samochodowej. Pamięć wideorejestratora jest przeważnie wspomagana kartą microSD. Możliwości rozmiaru karty pamięci to przeważnie od 8 do 128 GB. Polecamy jednak wybrać kartę pamięci o rozmiarze minimum 32 GB.

Kamera posiada bardzo dobrze przemyślane ustawienie rekordu w pętli. To oznacza, że cyklicznie dokonuje zapisu zgromadzonych materiałów video, w postaci kilkuminutowych plików (1,3 – 5 min). Kiedy pamięć urządzenia się zapełni, kamera automatycznie usuwa starsze nagrania i nadpisuje je nowymi. Dzięki temu, pamięć Twojego wideorejestratora zostaje maksymalnie oszczędzana i jest na bieżąco czyszczona.

Chcąc zachować wartościowe nagranie i uniknąć nadpisu, należy zastosować jedno z kilku rozwiązań. Pierwsze z nich polega na tym, że wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na panelu rejestratora. W przypadku kolizji zapamiętanie, aby wcisnąć ten przycisk jest jednak niemożliwe. Dlatego wtedy przydaje się tak zwany G-sensor. To czujnik wstrząsów, który po wykryciu gwałtownej zmiany w ruchu powietrza (wypadek, nagłe hamowanie) wysyła informacje do kamery. Ta chroni plik przed nadpisaniem i trwale zapisuje go w pamięci urządzenia.. Możesz go następnie obejrzeć w komputerze, lub na telewizorze za pomocą kabla.

Nagrywanie w pętli – jak włączyć

Aby włączyć w swoim wieorejestratorze funkcję nagrywania w pętli, należy wybrać w ustawieniach preferowany przedział czasowy (od ok. 1 minuty do 3). Dzięki temu pamięć urządzenia nie wyczerpie się tak szybko. Gdy miejsce na kamerze będzie pełne, rozpocznie się automatyczny nadpis najstarszych plików.

To ustawienie pozwala na swobodne przesyłanie wybranych plików na smartfon. O wiele łatwiej przegrywać i odszukiwać interesujące Cię nagranie, spośród krótkich plików, aniżeli z jednego, długiego nagrania. Każde nagranie ma w nazwie datę i godzinę, więc z pewnością łatwo odnajdziesz pożądany materiał.

Po wyłączeniu funkcji nagrywania w pętli, wideorejestrator będzie nagrywał standardowo, tak jak typowa kamera. Stworzy zatem jedno, bardzo długie video, od momentu startu nagrywania, do momentu w którym sam nie zablokujesz rejestracji, lub nie zostanie zapełniona pamięć urządzenia.

Jak zamontować kamerę samochodową?

Dobrze zamontowana kamera samochodowa powinna znajdować się w okolicy lusterka wstecznego. Nie ogranicza wtedy widoczności przez przednią szybę, a obiektyw jest skierowany bezpośrednio na drogę. Dzięki temu deska rozdzielcza czy boki szyby nie będą w kadrze. Mało tego, odpowiednie umiejscowienie kamery ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ nie zmusza kierowcy do przechylania się w jej stronę.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*