Jaki monopod wybrać?

Monopod to najprostszy statyw fotograficzny, składający się tylko z jednej nogi. Zazwyczaj jest to jedno z pierwszych akcesoriów, na jakie decydujemy się, po zakupie kamery sportowej. Inaczej określamy go, jako ramie teleskopowe lub wysięgnik. Podczas filmowania własnej osoby umożliwia on oddalenie kamery od nagrywającego dzięki, czemu możemy ująć całe ciało. W przeciwnym przypadku to jest podczas nagrywania innej osoby lub obiektu pozwala na znacznie większe przybliżenie kamery bez konieczności podchodzenia. Monopod posiada też funkcję stabilizującą. Nagrywając wysięgnikiem uzyskamy znacznie mniej poruszony obraz niż w przypadku filmowania „z ręki”.

Zakres regulacji

Przed zakupem warto sprawdzić, na jaką maksymalnie odległość będziemy w stanie oddalić monopod. Oczywiste jest, że im większa, tym lepiej. Przez co filmowanie ujęć obejmując większy obszar, pozwoli uzyskać lepszy efekt. Często jednak dłuższy wysięgnik jest odpowiednio cięższy i zajmuje więcej miejsca. Liczba i długość sekcji na jakie jest podzielony monopod także ma znaczenie. Sekcje pozwalają nam dopasować wysięgnik do naszych aktualnych potrzeb. W tym zakresie decyduję użytkownik zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

Jakość wysięgnika

Sprawdźmy też podczas zakupu, z jakiego, materiału jest on wykonany. Monopody zazwyczaj wykonuje się z tworzywa sztucznego takiego jak plastik lub aluminium. Monopody z tworzyw sztucznych mogą przy silnym uderzeniu się złamać jednak nie jest to regułą. Wysięgniki aluminiowe są zazwyczaj lżejsze i wytrzymalsze, ale też odpowiednio droższe. Dalego ten wyznacznik jest zależny od naszego upodobania. Zastanów się, do czego ma być przeznaczony Twój monopod. Do zadań ekstremalnych lepszy będzie aluminium.

Głowica i jej rodzaj mocowania

To bardzo istotny element monopodu, ponieważ od niego zależy bezpieczeństwo naszej kamery. Wykonana ze słabej jakości materiałów może być łamliwa, co zwiększa prawdopodobieństwo upadku, uszkodzenia lub zgubienia kamery. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakim zakresie będziemy mieć możliwość regulacji położenia kamery. Niektóre monopody umożliwiają obrót kamery o 180 stopni bez konieczności odkręcania. Użyteczną funkcją jest także głowica obracana w zakresie 360 stopni.

W ten sposób odpowiednio przymocowana kamera gotowa jest do naszej podróży. Odpowiednio zabezpieczony sprzęt, pozwala nie myśleć i nie martwić się o sprzęt, a tylko o naszą rozrywkę. Inne akcesoria do kamer sportowych smart cam to sklep, w którym znajdziemy odpowiednie dodatki do naszej kamery

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*