Poradnik dla początkujących posiadaczy kamery cofania

Kamera cofania oryginalnie i fabrycznie wbudowana do samochodu jest bardzo droga. Kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Na szczęście dla kierowców, kamery cofania do samodzielnego montażu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ich poprawne umiejscowienie nie jest trudne, jednak warto zwrócić uwagę na pewne kwestie. W dzisiejszym artykule postaram się opisać, jak samodzielnie podpiąć kamerkę cofania.

Kamera cofania do samochodu – dlaczego warto?

Słaba widoczność drogi z pozycji osoby prowadzącej pojazd w najnowszych modelach samochodów, czy brak odpowiedniego przeszkolenia skutkują tym, że czujniki parkowania są dziś obowiązkowym wyposażeniem. Coraz więcej przypadków, w których nieuważny kierowca obił czyjś pojazd na parkingu jest zgłaszanych na policję czy w towarzystwach ubezpieczeniowych. Wielu kierowców notorycznie zahacza o słupki, a ślady tego incydentu są przeważnie widoczne na zderzakach.

Na rynku dostępne są akcesoryjne czujniki parkowania, których koszt wynosi około 40 zł. Jednak w parze z niską ceną, w tym przypadku idzie również niska jakość. Czas i chdziałanie jest przeważnie krótki, ponieważ nagle przestają wychwytywać przeszkody, albo wręcz przeciwnie – widzą te, których nie ma. Nie są wodoodporne, dlatego po pierwszej wizycie na myjni samochodowej możemy się z nimi pożegnać. Pod tym względem o wiele lepiej sprawdzi się kamera cofania z czujnikami parkowania.

Zyskujesz:

  • o wiele większe bezpieczeństwo podczas codziennych manewrów na drodze takich jak parkowanie, cofanie, zawracanie;
  • nagrany materiał, który może posłużyć jako dowód w sądzie lub towarzystwie ubezpieczeniowym;
  • czas na odpowiednią reakcję na losowe sytuacje (np. wbiegające pod koła dziecko).

Ile kosztuje kamera cofania i gdzie można kupić?

Ceny wideorejestratorów spadły w ciągu kilku ostatnich lat. W sklepach stacjonarnych i internetowych kosztują nawet do 100 zł. Kamera cofania zestaw, który składa się z kamerki i wyświetlacza montowanego osobno kupimy już za 300 zł. Lusterko z kamerą cofania będzie kosztowało trochę więcej, ponieważ to już zaawansowana technologia.

Jak montować kamery cofania?

Miejsce kamery będzie zależało głównie od jej charakterystyki. Przeważnie, w przypadku bezprzewodowych rejestratorów należy umieścić kamerkę w ramce tablicy rejestracyjnej, lub na tylnym zderzaku. Konieczne będzie podłączenie jej do monitora. Instalacja trwa około kilkunastu minut i raczej każdy sobie z nią poradzi.

Jeżeli kupiłeś kamerkę cofania łączoną z monitorem za pomocą kabli sytuacja będzie trochę  bardziej skomplikowana,. Taki montaż może być wyzwaniem dla ludzi, którzy nie mieli styczności z elektroniką. W Internecie można znaleźć całe mnóstwo filmików instruktażowych. Jeżeli jednak nie znasz się zbyt na elektronice, warto udać się do pobliskiego warsztatu. Specjalista zainstaluje sprzęt w Twoim samochodzie, dzięki temu zyskasz pewność, że kamera spełni swoje przeznaczenie.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*