Stalowa czy syntetyczna – jaką linkę do wyciągarki wybrać?

Zastanawiasz się, którą linkę do wyciągarki wybrać? Dowiedz się o zaletach linki stalowej i syntetycznej. Przeczytaj, o czym należy pamiętać, aby praca wyciągarki przebiegała bezpiecznie.

Dlaczego warto mieć wyciągarkę?

Wyciągarkę do samochodów warto mieć w swoim pojeździe, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy ci się przyda. Jeżeli jesteś miłośnikiem jazdy off-road, z pewnością należy ją zakupić. Gdy twój pojazd utknie na terenie podmokłym, czy bagnistym, wyciągarka pomoże ci się wydostać z trudnej sytuacji.

Jak wybrać wyciągarkę do samochodów?

Możemy wybrać spośród trzech podstawowych rodzajów wyciągarek do samochodu: elektryczna, mechaniczna i hydrauliczna. Wyciągarkę elektryczną napędza silnik wyciągarki, który czerpie prąd z akumulatora. Natomiast wyciągarka mechaniczna zakładana jest w samochodzie jako element stały, który otrzymuje moc z napędu samochodowego. Wyciągarka hydrauliczna wykorzystuje własny silnik hydrauliczny albo układ wspomagania kierownicy.

Jaką linkę wybrać do samochodu stalową, czy syntetyczną?

Zarówno linka stalowa, jak i syntetyczna mają swoje zalety. Którą z nich wybrać? Linka syntetyczna staje się coraz bardziej popularna, jest ona wygodna w użyciu, bardziej elastyczna niż linka stalowa, przez co łatwiej ją nawinąć, czy zwinąć. Jest też zdecydowanie lżejsza – już teraz kup liny syntetyczne na metry. Lina stalowa jest odporna na uszkodzenia i przecięcia. Należy jednak pamiętać, aby ją często konserwować, żeby nie rdzewiała.

Zalety liny syntetycznej

Lina syntetyczna nie kaleczy rąk, łatwo się układa, gdy ręcznie nakłada się ją na bębnie. Nie wymaga dodatkowej renowacji, tak jak linka stalowa, którą należy konserwować przy użyciu oleju.

Zalety liny stalowej

Liny stalowe są najczęściej tańsze od lin syntetycznych. Są odporne na przetarcia i bardziej wytrzymałe. Jednak liny stalowe ciężej odwinąć i rozwiesić w miejscach, do których dostęp jest utrudniony.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Używając wyciągarki, linki stalowej oraz syntetycznej, należy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo twoje i ludzi przebywających w pobliżu. Jeżeli widzisz coś niepokojącego w działaniu wyciągarki, należy wstrzymać pracę. Kontroluj działanie tego urządzenia, zachowuj odpowiednią odległość. Ważne jest również to, jak jesteś ubrany – nie zakładaj luźnych ubrań, biżuterii. Używaj rękawic, a obuwie najlepiej, aby było antypoślizgowe. Jeżeli masz dłuższe włosy, zwiąż je. Pamiętaj, aby zapoznać się wcześniej z instrukcją, by prawidłowo korzystać z wyciągarki.

 

 

 

 

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*