Tryb detekcji ruchu – jak działa?

Tryb detekcji ruchu jest funkcją obecną w większości rejestratorów jazdy, dlatego w nowoczesnych kamerach samochodowych spotkamy się z taką możliwością. Często jednak funkcja postrzegana jest jako tryb parkingowy, co nie jest do końca prawdą. Jak zatem działa tryb detekcji ruchu? Co warto wiedzieć? Dowiesz się z naszego poniższego wpisu. Zapraszamy do zapoznania się z lekturą!

W jaki sposób działa tryb detekcji ruchu?

Detekcja ruchu w kamerach samochodowych opiera się na programowej analizie obserwowanego poprzez obiektyw kamery i przetwornika przez procesor urządzenia. W momencie, gdy w kadrze nagrywania wystąpi zmiana, kamera decyduje o rozpoczęciu zapisu obrazu video na kartę pamięci.

Gdy pojazd został zaparkowany na ulicy po zmroku bez żadnego oświetlenia zewnętrznego, to tryb detekcji ruchu nie zawsze się sprawdza. Nie mamy wówczas gwarancji, że skutecznie uruchomi kamerę i rozpocznie proces nagrywania. Wszystko zależy tak naprawdę od optyki urządzenia.

Ponadto trybu detekcji ruchu nie powinniśmy stosować podczas codziennej jazdy. Podczas zatrzymania się na skrzyżowaniu czy przed przejściem, kamera może przestać nagrywać, co nie jest dobre, ponieważ nie wiemy, kiedy na drodze stanie się kolizja czy wypadek. Dlatego też do rejestracji jazdy należy bezwzględnie używać trybu nagrywania ciągłego w pętli, natomiast detekcji ruchu używać przede wszystkim podczas postoju.

Detekcja ruchu a tryb nagrywania w pętli

Niektóre rejestratory jazdy w trybie detekcji ruchu nie „zapętlają” materiału video na karcie pamięci, co prowadzi do jej regularnego zapychania karty. W takich sytuacjach należy regularnie kontrolować stopień wypełnienia karty pamięci i niekiedy regularnie formatować element.

Tryb detekcji ruchu lub tryb parkingowy

Czy obie te opcje łączą się ze sobą? To zależy od ustawień kamery.

Tryb detekcji ruchu należy aktywować poprzez ręczne ustawienia, co może być nieco uciążliwe. Istnieją jednak na rynku kamery samochodowe wyposażone w dedykowany tryb parkingowy, którego zasada działania polega na tym, że kamera samoczynnie rozpoznaje, gdy auto jest zaparkowane i automatycznie przełącza się w tryb detekcji ruchu. Wszystko jednak zależy od dokładnych ustawień i wyposażonej funkcji detekcji ruchu w kamerze samochodowej.

Detekcja ruchu podczas postoju a zasilanie urządzenia

Niektóre kamery samochodowe posiadają baterie o niewielkiej pojemności. Dlatego używanie trybu detekcji ruchu jako trybu parkingowego wymaga przede wszystkim stałego podłączenia do źródła stałego zasilania. W zależności od instalacji urządzenia może wystarczyć jedynie gniazdko zapalniczki, w której prąd płynie stale i niezależnie od zapłonu. Jednak niekiedy wymagać będzie podłączenie kamery do elektrycznej instalacji auta, np. do bezpieczników i wyprowadzenia dodatkowego źródła zasilania dedykowanego do danego rejestratora jazdy.

Zdecydowanie warto wyposażyć się w wideorejestratory samochodowe z trybem detekcji ruchu, aby kamera mogła nagrywać wszystko, co dzieje się podczas postoju.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*