Tryb detekcji ruchu w kamerkach samochodowych – jak działa?

Jedną z głównych cech, dzięki której kierowcy rozważają zakup kamery samochodowej, jest możliwość monitorowania swojego pojazdu podczas postoju. Głównym założeniem trybu detekcji ruchu jest zapis video dopiero wtedy, gdy w polu widzenia obiektywu wykryty zostanie ruch. Dzięki temu kamera nie musi pracować całą noc, a my nie tracimy cennej pamięci na rejestrowanie pustego parkingu. Niestety, w rzeczywistości sam tryb detekcji ruchu bywa zawodny, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Czego mogłeś nie wiedzieć o trybie detekcji ruchu

Postój tryb detekcji ruchu

Absolutnie nie twierdzę, że ten tryb w ogóle nie spełnia swojej funkcji. Faktycznie przydaje się w sytuacji, w której chcemy zaoszczędzić pamięć w naszym urządzeniu. Wymienię poniżej jednak, co tak naprawdę kryje się pod tym ustawieniem, oraz opiszę jego wady, które mogą mieć wpływ na funkcjonalność kamery samochodowej.

  • jeżeli wydaje Ci się, że bateria w Twojej kamerze wytrzyma całą noc bez zewnętrznego zasilania, nawet z włączonym trybem detekcji ruchu – jesteś w błędzie. W większości przypadków, akumulator pozwoli na pracę urządzenia maksymalnie kilkanaście minut. Jeżeli w swoim pojeździe nie posiadasz stałego zasilania (np. gniazdo zapalniczki) to licz się z tym, że chcąc w pełni korzystać z trybu detekcji ruchu musisz przerobić instalację elektryczną w Twoim pojeździe.
  • najważniejsza kwestia, o której producent przeważnie nie informuje – tryb detekcji ruchu na ogół wyklucza się z trybem zapisu w pętli. To tryb, który polega na cyklicznym nadpisywaniu starszych nagrań, w celu zaoszczędzenia miejsca na karcie pamięci. W związku z tym, włączając jeden tryb – tracisz drugi. Pozostaje jedynie ręczna zmiana, która po jakimś czasie zacznie być mocno uciążliwa.
  • jeżeli jednak zdecydowałeś się na włączenie tego trybu, musisz liczyć się z tym, że programowa analiza obrazu, która „decyduje” o tym kiedy rozpocząć nagrywanie, często bywa zgubna. Dla przykładu, kiedy jedziesz przez równinę, na której nie ma żadnych drzew i budynków, nagrywanie zostanie wstrzymane ponieważ kamera nie wykryje żadnych zmian. Taka sama sytuacja może mieć miejsce, kiedy stoisz na czerwonym świetle lub przed przejazdem kolejowym. Gdyby niefortunnie w tym czasie doszło do kolizji, Twoja kamera tego nie zarejestruje. Może wznowić nagrywanie o wiele za późno, przez co najważniejszy moment nie zostaje uwieczniony.

Czy jest jakieś skutecznie rozwiązanie?

Jeżeli tryb detekcji ruchu nie spełnia zbyt dobrze swojego przeznaczenia, nie znaczy, że nie można mu odrobinę pomóc. Wciąż możesz cieszyć się bezpieczeństwem swojego samochodu podczas postoju, wystarczy jedynie rozważyć zakup wideorejestratora z wbudowanym trybem automatycznego parkowania. Posiadając kamerkę z jednym i drugim trybem zyskasz intuicyjne urządzenie, które będzie lepiej dostosowywało się do obecnej sytuacji.

Smart Parking Mode – jak to działa?

Parkowanie samochodu

Automatyczny tryb parkowania współpracuje z trybem cyklicznego zapisu w pętli, monitorując Twój pojazd na podstawie G-sensora, czyli fizycznego ruchu. W czasie jazdy, kamera wykrywa zatrzymanie samochodu, po czym jeszcze przez 10 minut będzie nagrywała w trybie ciągłym. Następnie sama automatycznie zmieni bieżący tryb, na ten z detekcją ruchu. W skrócie mówiąc, nie będziesz musiał sam zmieniać ustawienia przy każdym, nawet chwilowym postoju. Kiedy ponownie wprawisz samochód w ruch, G-Sensor w sposób automatyczny przełączy tryb detekcji ruchu z powrotem w tryb zapisu cyklicznego.

Co zyskujesz? Zupełną transparentność Twojego urządzenia, które teraz samo będzie dostosowywało tryb, do bieżącej sytuacji. Podczas postoju – tryb detekcji ruchu, podczas jazdy – tryb cyklicznego zapisu. Nic prostszego! Oczywiście pamiętaj o konieczności stałego zasilania rejestratora. Możesz o tym dowiedzieć się więcej z tego artykułu.

Jeżeli rozważasz zakup kamery samochodowej, oraz chcesz mieć możliwość stałego rejestrowania Twojego pojazdu, pamiętaj by wziąć pod uwagę powyższe informacje. Kamerki do samochodu marki SmartCams w większości są wyposażone w opisywane tryby. A jeżeli interesuje Cię tylko i wyłącznie nagrywanie samochodu w trakcie jazdy, warto mimo wszystko rozważyć tryb automatycznego parkowania. Różnice w kosztach są naprawdę minimalne, a zyskasz dodatkową ochronę Twojego pojazdu.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*