W razie wypadku – jak postępować?

Nie jesteśmy w stanie zawsze dokładnie zaplanować naszej podróży, a co za tym idzie nie możemy również przewidzieć niektórych niebezpiecznych sytuacji na drogach, które mogą nas spotkać nawet na najkrótszych dystansach. Właśnie dlatego należy się przygotować odpowiednio na wszelkie ewentualności, aby wiedzieć jak postępować w razie wypadku. Warto zachować ostrożność, a także spokój, który jest najważniejszym elementem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, gdy zostaniesz świadkiem lub ofiarą wypadku, lecz nie zostaniesz w żaden sposób uszkodzony.

Sprawdzenie stanu pasażerów

W sytuacji, gdy Tobie nic się nie stało, ale wypadkowi ulegli również inni pasażerowie zarówno Twojego pojazdu, jak i innego powinieneś konieczne sprawdzić ich stan zdrowia. Jeśli wszyscy są przytomni i w pełni świadomi, należy mimo wszystko zadzwonić na pogotowie pod numerem 999 lub 112, by ratownicy sprawdzili kondycję wszystkich uczestników zdarzenia. Natomiast, gdy zauważysz, że niektóre osoby straciły przytomność, konieczne trzeba przystąpić do wykonania pierwszej pomocy. O ile to możliwe należy, wyciągnąć osobę poszkodowaną z pojazdu, aczkolwiek jeśli istnieje podejrzenia złamania kręgosłupa, lepiej jest zostawić ją w dotychczasowej pozycji.

Jednak, gdy uda Ci się wraz z innymi chętnymi do pomocy osobami wyciągnąć taką osobę, trzeba natychmiastowo sprawdzić czy dana osoba oddycha poprzez udrożnienie dróg oddechowych i odchylenie delikatne głowy. W przypadku, gdy oddech jest prawidłowy, możesz przejść do ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, a jeśli nie – musisz rozpocząć akcję ratunkową jeszcze przed przyjazdem na miejsce pogotowia. Zacznij od 30 ucisków klatki piersiowej, by przejść kolejno do 2 wdechów. W razie, gdy nie chcesz dokonywać wdechów lub jest to niemożliwe, trzeba nieustannie uciskać klatkę piersiową aż do momentu, gdy funkcjonariusze nie przejmą pacjenta.

Zabezpieczenie miejsca wypadku

Kiedy jednak nie ma potrzeby reanimacji czy pomocy poszkodowanym lub ktoś inny pełni tę funkcję, możesz zająć się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia poprzez ułożenie trójkąta ostrzegawczego:

  • na autostradzie lub drodze ekspresowej – 100m za samochodem (około 120 kroków)
  • poza obszarem zabudowanym – 30-50m za samochodem (około 40-60 kroków)
  • w obszarze zabudowanym – 1m za samochodem (około 2 kroki)

Nie wolno także zapominać o włączeniu świateł awaryjnych i założeniu koszulki odblaskowej, które są konieczne zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Po zawiadomieniu również policji należy zeznawać zgodnie z prawdą, a zdecydowanym ułatwieniem dla funkcjonariuszy i ustaleniem jednocześnie sprawcy oraz cały przebiegu zdarzeń będzie nagranie z kamerki do samochodu, dlatego jeszcze raz zachęcamy wszystkich kierowców do jej zakupu i montażu. Może ona sporo ułatwić i wyjaśnić, a co więcej, stanowić też ważny dowód Waszej niewinności.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*