5 przydatnych rad dla posiadacza kamery samochodowej

Rosnąca popularność oraz funkcjonalność kamer samochodowych zapewne i Ciebie skłoniła do zakupu. To z pewnością słuszna decyzja, ponieważ nie tylko zapewnisz sobie komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo na drodze. Zanim jednak wyruszysz w pierwszą podróż ze swoim wideorejestratorem, warto przeczytać poniższe porady. Zobacz, co należy wiedzieć mając kamerkę w samochodzie.

Jakość nagrań z kamery samochodowej

To kluczowa kwestia, jeżeli chcemy aby nasz wideorejestrator służył nam jak najdłużej. Na nic zda nam się kamera samochodowa, jeżeli nie będzie spełniała swojej najważniejszej funkcji na jak najwyższym poziomie. Dlatego, po zakupie od razu zmieniamy ustawienia rozdzielczości nagrywania na najwyższą. Sprawdźmy również, czy wszystkie dodatkowe funkcje polepszające jakość obrazu są włączone. Zwłaszcza, jeżeli dużo podróżujemy w nocy i zależy nam, na dobrej widoczności.

Równie istotną kwestią, która wpływa na jakość nagrań jest umiejscowienie jej w odpowiednim miejscu na szybie. Powinniśmy umieścić kamerę w okolicy lusterka wstecznego, aby uchwycić jak najwięcej przestrzeni wokół pojazdu.

Czystość i pielęgnacja kamerki ma znaczenie

Częste przecieranie obiektywu z kurzu i wszelkich, innych zanieczyszczeń pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której nagrany materiał jest niewyraźny. Kamery samochodowe w ramce mogą brudzić się od spalin samochodowych. Podobnie, powinniśmy dbać o przednią szybę. Jeżeli będzie zabrudzona, odbije się to na jakości naszego video. Wystarczy raz w tygodniu przetrzeć szybę i obiektyw specjalnym płynem, który nie zostawia smug. Podobnie powinniśmy czyścić i sprawdzać ustawienia reflektorów, co może być kluczowe do rejestrowania podróży w nocy.

Jaka karta pamięci do wideorejestratora

Zaraz obok rozdzielczości obrazu, to druga najbardziej istotna kwestia. Przy maksymalizacji ustawień nagrywania, zwiększamy również wielkość plików video. Nowsze kamery posiadają możliwość nagrywania w pętli, co oznacza, że cyklicznie starsze nagrania są nadpisywane nowymi.  Nie mniej jednak, niewystarczająca pojemność karty pamięci obniża sumaryczną długość nagrywanego filmu.

W kamerkach najczęściej wykorzystuje się kamerę microSD. Minimalna pojemność jaką powinniśmy zakupić to 64GB, mniejszych nie ma sensu rozważać. Jeżeli nie chcemy spędzać długich godzin przed komputerem i zgrywać plików, to warto zainwestować te 40-50 zł i kupić pojemną kartę.

Czy kamera samochodowa jest legalna za granicą?

Myślę, że to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza jeżeli dużo podróżujemy za granicę. Nie wszystkie kraje dopuszczają stosowanie rejestratorów w pojazdach, w niektórych jest to wręcz karane grzywną. O ile w Polsce, można nagrywać przebieg jazdy samochodem – w Austrii i Luksemburgu jest to zakazane. Warto mieć to na uwadze przebywając w Szwajcarii, gdzie niepoprawne umiejscowienie kamerki na szybie grozi grzywną. A Francja z kolei, stosuje pewne ograniczenia w związku z używaniem urządzeń wyposażonych w ekran, innych niż GPS.

Czy można nagrywać w świetle przepisów RODO

Od kiedy w życie weszło rozporządzenie, dotyczące ochrony danych osobowych, trzeba mieć na uwadze pewne warunki. Udostępnianie zgromadzonych materiałów musi odbywać się ze szczególnym poszanowaniem danych osobowych. Należy zakryć twarze, adresy i wszelkie charakterystyczne cechy, które pozwolą na identyfikację osoby.

Kwestia tablic rejestracyjnych budzi wiele kontrowersji, ponieważ zdaniem Sądu Administracyjnego, standardowe numery rejestracyjne nie pozwalają na identyfikację właściciela pojazdu. Oznaczałoby to, że nie są danymi osobowymi. Dla własnego spokoju, lepiej uważać w tej kwestii i nie ryzykować, ze ktoś może na tablicy doszukać się jakiejś personalnej kwestii i udowodnić nam, że naruszyliśmy jego dane osobowe.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*