Działanie wideorejestratora od A do Z

Dużo słyszy się ostatnio o wideorejestratorach, które zyskują na popularności z dnia na dzień. Ale warto sobie na początku zadać pytanie, jak działa taka kamerka i co dzięki niej zyskujemy. W ten sposób, będzie można podjąć słuszną decyzje o kupnie tego wyposażenia do swojego samochodu.

Jak działa kamera samochodowa

Działanie kamerki samochodowej nie różni się zbytnio od działania tradycyjnej kamery. Obraz, który rejestruje przechodzi przez obiektyw i pada na matrycę. Tu dokonuje się analiza na elementarne punkty – piksele, które następnie zostają przesłane do mikroprocesora.

Procesor przetwarza je w należyte ciągi impulsów, które są teraz gotowe do zapisu, po czym kieruje je do pamięci Twojego urządzenia. Może to być pamięć wbudowana, jednak znacznie częściej używa się karty microSD o pojemności od 8 do 64 GB.

Kamerka samochodowa nadpisuje cyklicznie zgromadzone materiały video. Są to najczęściej kilkuminutowe pliki, (najczęściej 1, 3 lub 5 minutowe). Taki zabieg ma za zadanie zaoszczędzić pamięć w kamerze samochodowej. Dzięki temu, nie zostaniesz z masą bezwartościowych nagrań codziennej drogi do pracy, a zachowasz tylko te, które są dla Ciebie wartościowe.

Jeżeli jakiś plik chcesz zapisać w swojej kamerce samochodowej, to możesz nacisnąć przycisk. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu G-sensor, czyli czujnik wstrząsów. Gdy kamera wykryje gwałtowną zmianę w ruchu powietrza, (np. podczas gwałtownego hamowania lub kolizji) automatycznie zapisze plik. Taki materiał można potem odtworzyć w komputerze lub telewizorze za pomocą specjalnego kabla, lub przesłać pliki na komputer.

Jak ustawić nagrywanie w pętli?

Aby włączyć funkcję nagrywania w pętli, należy wybrać jeden z wyżej wymienionych przedziałów czasowych. Dzięki temu, pliki o długości 1, 2 lub 3 minut automatycznie zapisze materiał video. Gdy pamięć kamery samochodowej będzie przepełniona, nastąpi automatyczne nadpisanie najstarszych plików.

Takie zapisywanie w pętli umożliwia potem swobodne przesyłanie plików na smartfon, dzięki czemu nie musisz wycinać konkretnego fragmentu, a jedynie wybrać go z listy.

Jeżeli wyłączysz funkcję nagrywania w pętli, kamera będzie nagrywała tradycyjnie, tak jak klasyczna kamera. Stworzy zatem jedno, bardzo długie video, od momentu rozpoczęcia nagrywania, póki sam nie zablokujesz go lub, nie zapełni się pamięć.

Jak zamontować kamerę samochodową?

Kamerkę samochodową montujemy na przedniej szybie, w okolicy lusterka wstecznego. Pamiętaj, żeby nie zasłaniała widoczności na drogę oraz jednocześnie obiektyw był ustawiony bezpośrednio na drogę. Dzięki temu, jakość video będzie na tyle dobra, że będziesz w stanie dostrzec to, co niewidoczne gołym okiem w trakcie podróży.

Kamery samochodowe dzielą się na różne rodzaje, jeżeli nie wiesz jakie kupić kamery samochodowe, Smart Cams to miejsce gdzie możesz skorzystać z fachowych opisów.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*