Kamerki samochodowe i ich NIEPRZYDATNE funkcje
W Internecie krąży wiele artykułów zachwalających niektóre funkcje kamerki samochodowej. Najczęściej, te wszystkie „bajery” mają za zadanie przykuć Twoją uwagę i zachęcić do kupna konkretnego modelu. Połowa z tych „niezastąpionych” funkcji nie przyda Ci się podczas podróży i ma znikomy wpływ na jakość nagrywania. Sprawdź, które udogodnienia są zbędne, aby uniknąć przepłacenia za kamerę samochodową.
Szerokokątne obiektywy w kamerach samochodowych
Bardzo często producenci wychwalają swój produkt podając jako główną zaletę – kąt widzenia. No przecież im szersze pole rejestru, tym więcej wychwyconych szczegółów, prawda? Tak, ale tylko w teorii, ponieważ prezentowane dane są przeważnie sztucznie naciągane (mierzone po przekątnej zamiast horyzontalnie). Realne różnice są znikome, ponieważ szerszy kąt widzenia jedynie pogłębi efekt tzw. „beczki”, wcale nie rejestrując większej ilości szczegółów. W zasadzie różnica między kątem widzenia 160 stopni a 135 stopni jest ledwo widoczna.
Tryby FCWS i LDWS które zamiast pomagać – irytują
Tryb Front Collision Warning System ma za zadanie ostrzegać kierowcę przed wjechaniem w pojazd przed nim. Brzmi jak bardzo przydatna funkcja, szkoda tylko, że zawodzi w praktyce. Alarmuje nieustannie, nawet przy spokojnym hamowaniu. W rezultacie kierowcy najczęściej wyłączają tę „przydatną” funkcję, ponieważ ciągłe alerty robią się irytujące.
Z kolei tryb Line Departure Warning System powinien informować kierowcę o zmianie pasa ruchu. No właśnie… powinien. W rezultacie, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności, myli się i przy jeździe w lewo informuje o jeździe w prawo lub odwrotnie. Czasami zupełnie wymyśla kierunki jazdy, a w sytuacji kiedy faktycznie wykonujemy manewr – milczy. Nie próbujcie kupować kamery, która będzie jednocześnie centrum dowodzenia. Przecież chodzi głównie o nagrywanie obrazu…
Podczerwień – czyli jak skutecznie NIE nagrywać w nocy
Niezawodne i super praktyczne diody doświetlające to największy chwyt marketingowy. Producent gwarantuje idealną jakość nagrywania nocą, podczas gdy w efekcie ledwo co widać. Na drodze, gdzie ciągle coś się dzieje, wszystko się rusza (w tym Twój pojazd) zwykłe diody sobie nie radzą i w efekcie mamy czarne, rozmazane i ledwo widoczne nagranie. Jeżeli dużo podróżujesz nocą i zależy Ci na bezpieczeństwie pojazdu na parkingu, zainwestuj trochę więcej pieniędzy w kamerę samochodową z solidnym przetwornikiem obrazu oraz lepszą optyką.
Kamera samochodowa, która ostrzega przed fotoradarami
Brzmi super, prawda? Szkoda tylko, że w teorii. W praktyce natomiast, są to wprowadzone dane przez producenta, które w czasie rzeczywistym wciąż się zmieniają. Wynikiem tego są sprzeczne lub przestarzałe informacje. Nie wspominając oczywiście o fotoradarach ruchomych, o których nasza kamera niestety nie ma pojęcia. O wiele lepiej sprawdzi się aplikacja internetowa.
Kamera samochodowa adekwatna do ceny
Najważniejsze w wideorejestratorze jest przede wszystkim – rejestrowanie. Dlatego najbardziej istotną funkcją, na którą należy zwracać uwagę jest JAKOŚĆ OBRAZU. W pierwszej kolejności to właśnie tym powinieneś się kierować. Wykrywacz fotoradarów czy zmiany pasów nie uratuje Cię w sytuacji wypadkowej, jeżeli na zgromadzonym materiale video nie będzie widać ważnych detali. Kamerki do samochodu SmartCams, to z pewnością produkty, które w pierwszej kolejności skupiają się na dobrej jakości obrazu. Wszystkie powyższe dodatkowe funkcje stanowią jedynie dodatek, lub w ogóle nie są uwzględniane.
0
Komentarze