Jaka karta pamięci do filmowania 4K?

Tworzenie filmów w rozdzielczości 4K jest coraz bardziej popularne ze względu na wysoką jakość nagrywanego obrazu. Taką możliwość oferują nam obecnie profesjonalne aparaty fotograficzne i kamery. Jednak, aby móc swobodnie nagrywać należy mieć dużo przestrzeni na karcie pamięci. Dlatego podczas wyboru karty musimy zwrócić uwagę na jej pojemność. Znaczenie ma także klasa prędkości. Jaką kartę do filmowania 4K wybrać?

Nagrywanie w formacie 4K

Podczas nagrywania obrazu w formacie 4K musimy zwrócić uwagę na bitrate, czyli ilość danych zapisywanych przez urządzenie w każdej sekundzie nagrywania. To właśnie wspomniany bitrate ma wpływ na to, ile miejsca zostanie na karcie pamięci.

Dlatego kartę pamięci powinniśmy wybierać pod parametry bitrate. Przed zakupem danej kamery samochodowej czy aparatu fotograficznego należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją urządzenia oraz tym, jaka jest prędkość zapisu.

Karta 32GB do nagrywania w 4K – czy to dobry pomysł?

Wszystko zależy tak naprawdę od urządzenia, na którym nagrywasz. Stosuje się zazwyczaj bardzo różne kompresje, co sprawia, że plik finalnie jest różnej wielkości. Na karcie 32GB mieści się zarówno 40, jak i 80, a nawet 90 minut filmu z mniejszym bitrate. Ważna jest wysokość jakości w megabajtach na sekundę.

Oznaczenia kart pamięci

Na kartach pamięci znajdują się różne oznaczenia, które zazwyczaj niewiele nam mówią. Jednak oznaczają zazwyczaj:

  • klasę prędkości C – to parametr używany i ważny dla profesjonalistów, gdzie klasa C10 gwarantujemy zapis 10 MB/s,
  • maksymalną prędkość odczytu danych,
  • klasę UHS – dostępne są UHS-I, UHS-II lub UHS-III. Maksymalnym zapisem zostanie oznaczony na karcie parametr UHS-I, gdzie wynosi 104 MB/s. Z kolei w klasie UHS-III wynosi on już aż 312 MB/s.

Jaka klasa prędkości video do karty do 4K?

Może nam się wydawać, że najlepsza karta to taka o najwyższych parametrach, czyli V90. Jednak zależy to od posiadanego urządzenia. Pamiętajmy, że obecnie nawet właśnie kamerki samochodowe posiadają już możliwość nagrywania w 4K, nie wspominając o kamerkach sportowych. Klasa prędkości video także pełni istotną funkcję podczas wyboru karty do filmowania w jakości 4K. Oznacza się ją charakterystycznym symbolem „V”, po którym występuje 6, 10, 30, 60 lub 90.

Aby nasze kamery cofania rejestrowały obraz w najwyższej jakości, najlepiej jest wybrać katę o klasie V30 lub wyższej. Liczby, które występują w zapisie to nic innego jak prędkość zapisu, np. V60 – minimum 60 MB/s.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*