Jaki slider wybrać?

Czasy bardzo drogich kamer GoPro i równie drogich akcesoriów do niej, bezpowrotnie minęły. Obecnie możemy kupić kamerę w dobrej cenie, nie tracąc dużo na jakości. Podobnie z dodatkami do kamery, których jest wiele. Jednym z takich akcesoriów jest slider. Jest to prosta szyna (prowadnica), po której przesuwamy specjalny wózek z przymocowanym aparatem, kamerą lub sportowym GoPro. Pozwala nakręcić dynamiczne i oryginalne ujęcia. Sprzęt jest prosty w konstrukcji, jednak na rynku znajduje się sporo modeli, które różnią się w mniejszym lub większym stopniu. Jak, zatem wybrać najlepszy slider?

Materiał wykonania slidera

Slidery są głównie wykonywane z aluminium, stali lub włókna węglowego. Rodzaj materiału, rzecz jasna wpływa na cenę i jego jakość. Nie ma dużych różnic w stabilności, ze względu na materiał Najbardziej istotna jest konstrukcja. Użytkownicy, którym zależy na większej trwałości, wybiorą stal. Jeśli jednak ktoś szuka slidera lekkiego powinien wybrać włókna węglowe. W tym wypadku nie ma lepszego lub gorszego materiału, wybór zależny jest od oczekiwań kupującego.

Odpowiednie łożyska

Podstawową funkcją slidera jest zapewnienie płynnego ruchu kamery w czasie nagrywania. Najlepszy zakup to w tym przypadku slider z łożyskami kulowymi. Interesuje nas jak najpłynniejszy ruch, bez luzów, zacięć, szarpania czy wyczuwalnych drgań w czasie prowadzenia. Dlatego ważne, żeby dodatkowo kółka na szynie miały możliwość regulacji i dopasowania do ciężaru kamery. Dobre łożyska zapewnią też cichą pracę, która nie zagłuszy nagrania.

Jaka jest odpowiednia długość slidera?

Odpowiedź jest taka sama jak w wielu przypadkach podczas zakupu akcesoriów do kamer sportowych. Wszystko zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela. Przy wyprawach jednoosobowych może okazać się, że 120-150-centymetrowy slider, który potrzebuje dwóch statywów na końcach lub dodatkowych wsporników, jest jednak niewystarczający i trudny w samodzielnej obsłudze. Długi slider, w zasadzie od 1,5 metra, zamocowany na pojedynczym statywie, będzie wykazywać tendencje do przechylania się na boki przy ustawieniu kamery w skrajnych pozycjach. Dlatego warto go podpierać po bokach dodatkowo lub od razu ustawić na dwóch statywach.

W świecie foto i wideo panuje zasada, że im drożej, tym lepiej. Jednak czasem nie zawsze ma to pokrycie w rzeczywistości, dlatego już za kilkaset złotych możesz kupić dobry slider. Z czasem przyjdzie też pora na głowicę, dodatkowy statyw, a nawet silnik (te także bywają dostępne jako oddzielne akcesoria), chociaż to już akurat do tańszych dodatków nie należy.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*