Kamera samochodowa – na szybę czy w lusterku wstecznym?

Kamerka samochodowa umożliwia bezpieczne podróżowanie, rejestrację nieuczciwego kierowcy lub niefortunnego zdarzenia na drodze oraz monitoring pojazdu, na przykład w nocy. To niezwykle przydatne urządzenie, które z każdym dniem zyskuje większą popularność.

Każda kamerka jest wyposażona w określone funkcje, a kierowca ma możliwość wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie. Jedną z nich jest chociażby rodzaj montażu naszego sprzętu. Rynek obecnie proponuje dwa rozwiązania. Pierwsze, klasyczne, czyli przyklejanie kamerki samochodowej do szyby za pomocą specjalnych przyssawek. Drugie, nieco bardziej innowacyjne, to montaż wideorejestratora w lusterku wstecznym. Dowiedz się, które rozwiązanie jest lepsze, czytając poniższy artykuł.

Kamera samochodowa na przednią szybę

Montaż na przedniej szybie umożliwia nam swobodną zmianę położenia naszej kamerki, również między samochodami. Niezwykle ważne jest jednak, aby zamontować ją na odpowiednim obszarze! Najczęściej kierowcy montują sprzęt na środku szyby. Jednak taka lokalizacja zasłania widok a przez to wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Powinniśmy w związku z tym pamiętać, aby przykleić naszą kamerkę w okolicy lusterka wstecznego. Dzięki temu znajduje się ona w zasięgu ręki a jej obsługa jest bezpieczna i wygodna.

Do plusów powyższego rozwiązania na pewno należy możliwość swobodnego manewrowania naszą kamerą. Wiążą się z tym również pewne minusy, takie jak nietrwałość przyssawki, zwłaszcza kiedy montujemy ją w chłodnym miejscu. Przy częstym zmienianiu położenia kamerki, przyssawka zużywa się i odkleja od swojego miejsca. Nie mniej jednak, przy odpowiednim montażu i pielęgnacji, kamerka będzie spełniała swoją funkcję.

Kamera samochodowa na lusterko wsteczne

Coraz częściej kierowcy decydują się na kamerkę montowaną na lusterku. Podobnie jak tradycyjna kamera samochodowa, ten model również monitoruje przód i tył pojazdu. Nakładamy je na nasze lusterko wsteczne, za pomocą gumowych mocowań, które pasuje do każdego rozmiaru lusterka. Po zamontowaniu, naszym oczom ukaże się ekrn LCD, na którym widzimy rejestrowany z kamery obraz, oraz menu główne.

Kamera samochodowa na lusterko jest również dyskretniejsza. Nie rzuca się w oczy, więc z pewnością nie przykuje uwagi potencjalnego złodzieja. W dodatku, cenowo wcale nie różni się od wideorejestratorów przyklejanych do szyby. Samochodowe wideorejestratory montowane w lusterku możesz kupić już za 138, 99. Do minusów z kolei należeć może nieco słabsza czytelność ekranu oraz to, że raczej montujemy ją na stałe.

Jak widać w powyższym zestawieniu oba warianty mają swoje plusy i minusy. Przy wyborze, rozważ co dla Ciebie jest ważniejsze. Czy możliwość swobodnej zmiany położenia kamery samochodowej, czy może jednak dyskrecja i brak ograniczonego pola widzenia. Tak czy inaczej, obie kamerki będą z pewnością dobrze spełniały swoją funkcję i ułatwią Ci poruszanie się samochodem.

2

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*