Rodzaje kamer samochodowych – jaką wybrać

Wraz z wzrostem popularności kamer samochodowych rynek oferuje coraz więcej rozwiązań. Można wybierać nie tylko wśród szerokiej gamy rozmiarów, kształtów i designu, ale również w sposobie montażu. Przed zakupem warto dowiedzieć się czegoś o każdym z nich, aby najlepiej dopasować rodzaj kamerki do swoich potrzeb. Poniżej znajdziesz skrótowy opis wszystkich rodzajów, dzięki czemu dokonasz właściwego zakupu.

Kamera samochodowa bez ekranu

Ostatnio trochę odchodzi w cień na rzecz bardziej innowacyjnych rozwiązań. Swego czasu były bardziej popularne, obecnie producenci rzadko decydują się na taki model w swojej ofercie. Wbrew pozorom, w tego typu urządzeniu można się bez niego obejść. Mimo braku tak ważnego elementu jakim jest wyświetlacz, te kamery wciąż mają wiele zaawansowanych funkcji, w tym GPS czy G-Sensor.

Do korzyści takiego rozwiązania należy łatwiejsza obsługa (wystarczy nacisnąć przycisk i nie martwić się o nic więcej) oraz niewielki rozmiar, przez co nie będzie zasłaniała drogi. Bez ekranu, taka kamerka dłużej wytrzyma na jednym ładowaniu.

Jeżeli chodzi o wady, to z pewnością jest to utrudniona lub w ogóle nie możliwa zmiana ustawień, oraz brak podglądu nagrania co może się przydać gdy np. niesłusznie zatrzyma nas policja. Jeżeli jednak zainwestujesz w kamerkę obsługiwaną z poziomu smarfonu, ten problem znika.

Kamery z odchylanym lub wbudowanym ekranem

Są to kamery, które mają możliwość podglądu nagrania i zmiany ustawień na ekranie. Ekran można swobodnie obracać, tak by dobrze widzieć nagrywany obraz. Do wad można zaliczyć niekiedy spore rozmiary, które powodują zasłonienie pola widzenia kierowcy. Modele z ruchomym ekranem mają również mniej zwartą konstrukcję, przez co łatwiej o uszkodzenia mechaniczne. Wyświetlacz zużywa również sporo baterii, więc ładowana akumulatorem wytrzyma znacznie krócej.

Kamery z wbudowanym ekranem niwelują nieco wad powyżej opisywanego wariantu, ponieważ konstrukcja jest bardziej zwarta więc ryzyko uszkodzenia jest o wiele mniejsze. Są również mniejsze, niże te, w których ekran można obracać. Do wad zaliczyć można jednak gorsze widzenie wyświetlacza, ponieważ nie można go przekręcić. Bateria również nie trzyma zbyt długo.

Oba warianty bardzo często kuszą potencjalnych złodziei, ponieważ rzucają się w oczy.

Wideorejestrator w lusterku wstecznym

To rozwiązanie jest niezwykle wygodne i wiąże się z nim wiele pozytywnych cech. Rosną w siłę ponieważ klienci doceniają ich funkcjonalność. Taka kamera jest zazwyczaj montowana na stałe, więc nie musimy obawiać się, że klej mocujący się zużyje. Nie zasłania drogi, ponieważ znajduje się w miejscu lusterka wstecznego. Nie trzeba również obawiać się ewentualnej kradzieży, ponieważ ciężko dostrzec, że w ogóle jest w samochodzie.

Do wad tego rozwiązania można zaliczyć montaż, który bywa uciążliwy za pierwszym razem oraz brak możliwości swobodnej manipulacji między różnymi pojazdami. Słabsza jest również czytelność ekranu.

Kamery samochodowe w ramce

To dość nietypowe rozwiązanie, które jednak z każdym dniem zyskuje na popularności. Polega na wbudowaniu kamery cofania w tablicę rejestracyjną. Kamery samochodowe w ramce tablicy, są bardzo praktyczne gdyż nie zajmują dużo miejsca. Dzięki takiemu ułożeniu parkowanie stanie się znacznie łatwiejsze, ponieważ rejestrator wykrywa przeszkody niewidoczne w lusterkach.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*