W którym miejscu zamontować wideorejestrator?

Jeżeli właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem kamery samochodowej, to z pewnością zastanawiasz się jak prawidłowo ją zamontować. Poprawne umiejscowienie kamerki jest niezwykle ważne, dlatego też należy przestrzegać pewnych zasad. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę montując wideorejestrator w samochodzie.

Kamera samochodowa – dlaczego warto

Tym, którzy czytają ten artykuł, a jeszcze nie posiadają kamery samochodowej, warto przytoczyć korzyści płynące z jej zakupu:

  • nagranie jako materiał dowodowy – zarówno przy niesłusznym oskarżeniu przez innego uczestnika ruchu, policję jak i w sądzie;
  • możliwość pomocy policji i wyłapywanie piratów drogowych;
  • szansa złapania sprawcy stłuczki lub kolizji, który uciekł z miejsca wypadku;
  • bezpieczeństwo dla Twojego samochodu – stały monitoring;
  • cenne nagrania pięknych widoków z podróży, których nie dostrzegłeś w trakcie jazdy;
  • kamera cofania – dodatkowo ułatwia parkowanie, cofanie i zawracanie. Nawet w najwęższych uliczkach staje się to banalnie proste.

Rodzaje kamer samochodowych

Kamery samochodowe dzielą się na kilka rodzajów, zwłaszcza pod względem montażu. Obecnie, producenci oferują następujące warianty:

  • kamery bez ekranu,
  • kamery z ruchomym ekranem,
  • kamery z nieruchomym ekranem,
  • kamery montowane w lusterku wstecznym,
  • kamera tzw. przód i tył,
  • kamery cofania, montowane w tylnym zderzaku lub tablicy rejestracyjnej.

W zależności od rodzaju zakupionej przez Ciebie kamery, jej montaż będzie się różnił. Warto mieć to na uwadze, ponieważ niepoprawny montaż kamery nie tylko wpłynie na jakość nagrania, ale również na bezpieczeństwo na drodze.

W którym miejscu zamontować wideorejestrator

Jeżeli chodzi o kamerę bez ekranu, powinieneś umieścić ją w okolicy lusterka wstecznego. Ten wariant jest stosunkowo niewielki, więc nie musisz martwić się, że zasłoni Ci widoczność drogi. Natomiast ważne jest, aby obiektyw był skierowany w odpowiednim kierunku, by poprawnie rejestrować zdarzenia podczas jazdy.

Montaż kamery z ekranem ruchomym jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ to urządzenie jest stosunkowo duże. Dlatego nie wolno montować go na środku szyby. Wówczas taka lokalizacja przede wszystkim zasłania widok. Mało tego, aby zmienić ustawienie, należy pochylać się w stronę kamerki – nie jest to zbyt bezpieczne w trakcie jazdy. Takie umiejscowienie sprzętu skupia mimowolnie wzrok kierowcy na ekranie kamerki, przez co nie może on w pełni skupić się na prowadzeniu pojazdu. Kamera z ekranem nieruchomym jest nieco mniejsza, ale wcale nie oznacza to, że jej niepoprawne umiejscowienie nie wpłynie na jakość jazdy. Kamerę z ekranem ruchomym oraz nieruchomym umiejscawiamy w okolicy lusterka wstecznego. Rogi szyby, czy deska rozdzielcza są również złym miejscem, ponieważ w obu przypadkach kamera nie zarejestruje całego obrazu. W pierwszym przypadku skupi się tylko na bocznym słupku, w drugim – połowę ekranu zasłoni kokpit samochodu.

Sprawa ma się o wiele prościej w przypadku kamery montowanej w lusterku wstecznym. Jej montaż ogranicza się tylko i wyłącznie do umieszczenia jej w przeznaczonym do tego miejscu, jakim jest – lusterko wsteczne.

Kamerę cofania umieszczamy na tylnym zderzaku lub tablicy rejestracyjnej, na środku pojazdu. Ekran, na którym będzie wyświetlał się obraz, można umieścić na desce rozdzielczej, jednak znacznie lepiej sprawdzi się umiejscowienie go w okolicy lusterka wstecznego.

Jak widzisz, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, podczas montowania wideorejestratora. Dzięki temu, nagrany materiał uchwyci wszystkie istotne kwestie, a Ty będziesz mógł cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

2

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*