Kamera samochodowa – na szybę czy w lusterku wstecznym?

Dzięki kamerze samochodowej możemy bezpiecznie podróżować i rejestrować wszystko, co dzieje się przed naszym pojazdem. Kierowcy coraz bardziej doceniają ten sprzęt, ponieważ mogą zarejestrować nieuczciwego kierowcę, udowodnić swoją niewinność i wzmocnić zabezpieczenie swojego samochodu. Istotną kwestią jest również montaż. Dziś chciałbym porównać dwa rodzaje montowania kamery – na szybę i na lusterku wstecznym. Które rozwiązanie jest lepsze? Zapraszam do lektury.

Popularność kamerek samochodowych

Każdy wideorejestrator jest wyposażony w rozmaite funkcje. Kierowcy powinni decydować się na takie rozwiązanie, które najlepiej spełni ich potrzeby. Przede wszystkim polecamy to urządzenie tym, którzy często podróżują.

Jedną z podstawowych rozróżnień modeli kamer samochodowych, jest sposób ich zamontowania. Możemy wybrać spośród wielu wariantów. Ja jednak chciałbym się skupić na dwóch rodzajach:

  • montaż na szybę,
  • montaż w lusterku wstecznym.

To najpopularniejsze rozwiązanie, jednak wciąż podjęcie słusznej decyzji sprawia niektórym problem. Aby dokonać właściwego wyboru, porównam dwa rodzaje montażu, skupię się zarówno na wadach jak i zaletach.

Kamera samochodowa na przednią szybę

Montaż kamery na przedniej szybie polega na tym, że za pomocą specjalnych przyssawek przyczepiamy kamerkę do szyby. Istotnie ważne jest jak zamontować wideorejestrator. Nie powinien ograniczać widoczności, nie może zbyt angażować wzroku kierowcy i odciągać go od patrzenia na jezdnie. Błędem jest montowanie kamery na środku szyby, nad kierownicą czy w rogu. Nie tylko wpływasz na bezpieczeństwo jazdy, ale również utrudniasz prawidłową rejestrację obrazu. Najlepszym miejscem do zamontowania kamerki na szybie, będą okolice lusterka wstecznego.

Montaż na szybę dzieli się na kamery bezekranowe oraz te z ekranem ruchomym i statecznym. Plusem tego wariantu jest możliwość swobodnego manewrowania kamerką. Jeżeli prowadzimy więcej niż jeden pojazd, możemy ją przepinać, ale miejmy na uwadze, ze zużywają się wtedy nasze przyssawki.

Kamerka w tym miejscu może jednak przyciągać potencjalnych złodziei, ponieważ rzuca się w oczy. W dodatku, zdarzały się przypadki, że rejestratory odklejały się od szyby. Jednak było to związane z tym, że nie każdy wie jak zamontować kamerę samochodową. Polecam zapoznać się z tym artykułem.

Kamera samochodowa na lusterko wsteczne

Kierowcy coraz chętniej korzystają z innej możliwości montażu, jakim jest umieszczenie jej we wstecznym lusterku. Wystarczy nałożyć ją na lusterko wsteczne i za pomocą gumowych mocowań nałożyć ją na szybę lustra. Kamera pełni wówczas funkcję lusterka wstecznego, a w rogu widoczny jest dotykowy ekran, który pokazuje nam rejestrowany obraz.

Taka kamera z pewnością jest bardziej dyskretna. Nie rzuca się aż tak bardzo w oczy, zatem nie będzie kusić złodziei. Cenowo niewiele różni się od swojej poprzedniczki, a jest bardziej estetyczna i mniej widoczna. Obraz jednak czasami może być mniej czytelny. SmartCams kamery samochodowe, to firma gdzie możesz zakupić oba warianty. Zastanów się najpierw, który z nich lepiej spełni Twoje oczekiwania.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*